Zobacz podgałęzie
INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW
Odpadów z tworzyw sztucznych
nie należy spalać
w domowych piecach czy kotłowniach, ponieważ w panujących tam warunkach rozkład termiczny spalania tworzyw przebiega w zbyt niskiej temperaturze ( 180-500
o
C) i przy zbyt małym dostępie tlenu, w wyniku czego w obecności odpadów organicznych powstają szkodliwe dla zdrowia substancje, w tym rakotwórcze oraz zwiększa się emisja pyłów.
Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny maja znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowymi obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.
Spalanie w piecach domowych śmieci powoduje osadzanie się sadzy w przewodach kominowych co przyczynia się do pogorszenia stanu technicznego urządzeń i przewodów kominowych. Nadmiar sadzy możne powodować zapalenie się przewodu kominowego , a w efekcie przyczynić się do pożaru domu.
CZYM GROZI SPALANIE ODPADÓW:
- pyły z metalami ciężkimi powodują zagrożenie białaczką,
- tlenki azotu podrażniają i uszkadzają płuca,
- dwutlenek siarki powoduje trudności w oddychaniu,
- dioksyny i furany powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płody i strukturę kodu genetycznego oraz maja działanie alergiczne.
CO WOLNO SPALAĆ:
- odpady z rolnictwa i gospodarki leśnej,
- opakowania : opakowania z papieru i tektury oraz opakowania z drewna,
- odpady z przetwórstwa drewna: odpady kory i korka, trociny i wióry, ścinki, drewno niezawierające substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych,
- odpady budowlane\; drewno z budów i remontów,
- odpady z sortowania odpadów: papier i tektura, niezanieczyszczone drewno,
- odpady z targowisk: kartony.
CZEGO NIE WOLNO SPALAĆ b
- butelek PET,
- opon,
- wyrobów z gumy,
- opakowań typu TETRAPAK,
- resztek farb,
- rozpuszczalników,
- granulatu z gumy,
- przepracowanych olejów,
- starych mebli,
- odzieży,
- papieru z kolorowych magazynów, zanieczyszczonych tłuszczami, farbami,
- drewnianych ram okiennych,
- podkładów kolejowych, nasączonych impregnatami,
- malowanych kawałków drewna.
PAMIĘTAJ:
W przypadku ujawnienia podczas kontroli, termicznego przekształcania ( spalania ) odpadów, właściciel posesji lub osoba, która dopuszcza sie takiego czynu na podstawie art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku- o odpadach podlega karze aresztu albo grzywny w wysokości do 500 zł. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu ten może orzec grzywnę do 5 tysięcy złotych.
CO ROBIĆ GDY SĄSIAD PALI ŚMIECI?
Poinformuj sąsiada o skutkach takiego postępowania oraz o grożącej z tego tytułu odpowiedzialności prawnej. W przypadku braku reakcji zawiadom:- Wójta Gminy lub Prezydenta Miasta,- Straż Miejską, Gminną lub Policję.
Informacje o dokumencie:
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Obojska Kinga
- Data udostępnienia w BIP: 2016-12-28 13:54:05
- Informacja zaktualizowana przez: Obojska Kinga
- Data ostatniej aktualizacji: 2017-02-02 07:37:19
- Liczba odsłon: 1953
- Historia dokumentu: